Националният археологически институт с музей е най-голямата институция от този тип в страната. Помещава се в сградата на една от най-старите джамии в София – Буюк /Голямата/ джамия. Музеят контролира и координира всички археологически разкопки и проучвания в страната.
Сградата на музея е уникална с това, че е най-старата запазена сграда в София. Строена е през XV век по инициатива на Махмуд паша – един от великите везири на султан Мехмет II Завоевателя. Музеят се помещава в старата сграда още от основаването си през 1892 г. Многобройни специалисти изказват мнения, че джамията е крайно неподходяща за съхранение на старини, заради влагата, лошото естествено осветление и малката площ.
Сградата е ремонтирана многократно, разширявана е на няколко пъти. В началото на XX век дори в близост са положени основите на нова сграда за музея, но в последствие там е построена сградата на БНБ.
През 1944 музеят е силно засегнат при бомбардировките над София и голяма част от експонатите са унищожени или отмъкнати от крадци. Скоро сградата е възстановена. През XX век тя е често ремонтирана и разширявана и днес вече е доста далеч от оригиналния си вид.
През 30-те и 90-те години на XX век са проучвани основите на джамията, както и околното пространство. Установени са останки на древно селище, които днес се намират под площад Батенберг. Направени са и други интересни открития.
В зала Праистория на музея изложените експонати разказват в хронологичен ред за историята на нашите земи от най-дълбока древност до първите писмени сведения за населението в тези райони. Особен акцент е поставен на богатите колекции от Карановската могила и могилата край село Езеро, Новозагорско.
Зала Трезор съхранява голяма част от съкровищата, открити у нас. Екпонатите тук се датират между къснобронзовата епоха и късната античност. Най-ценните експонати в този сектор са съкровищата от Вълчитрън, Луковит и от Николаево /Плевенско/. Тук могат да се видят и някои по-нови открития като тези от могилите Голяма Косматка и Светица край село Шипка.
Залата с експозиция от Средновековието ни разкрива богатството и духовния живот на българите през епохата на средните векове. Тук могат да се видят и някои особено ценни християнски паметници.
bulgariainside.com