Побитите камъни са скални образувания, разположени на 18 км от Варна. Намират се от двете страни на пътя за Варна - София, около селата Слънчево, Баново и Страшимирово, и Девня. Разпределени са на големи или малки групи на площ от 70 км². Представляват каменни колони с различна височина — от 5 до 7 метра, дебелина — от 0,3 до 3 метра и различно сечение. Изглеждат като побити в пясъка и оттам идва името им. Колоните са без твърди основи, кухи и запълнени с пясък. Някои от тях са разположени на етажи с обща височина от 5 метра.
Те стърчат като стражи на времето от незапомнени времена и никой жив човек не може да каже какво са били и откога са там. Уникалният природен феномен без аналог в света – Побити камъни (WOW point), на 18 км западно от Варна. Един от трите геоложки обекта в България с признато световно значение. Това са естествени каменни колони, достигащи до 6 м височина.
Няколко реда каменни колони създават впечатлението, че са сглобени от по два конуса и се крепят на острите си върхове. Интересна е и групата на колоните, изглеждащи като вкаменели животни или замръзнали водоскоци. Някои от тях достигат в основата си до 12 метрa. Да си го кажем направо, много от родните посетители вече са чували за един от популярните камъни - прословутия фалос и директно тръгват да го търсят, за да се снимат до него. От едната страна си е точно като копие на антична гръцка статуя, но с гигантски размери.
Защо тази забележителност се казва така? Името и се дължи на от факта, че камъните нямат основа. Те са забити в земята на дълбочина до 100 метра. Според най-популярното предположение за техния произход, в този край преди 50 000 000 години е било Лютевско море. С течение на времето водата се оттеглила от тези места и останали три пласта от морското дъно – глина, пясък и варовик, като най-горен слой. В последствие, под влиянието на атмосферните условия варовикът започнал да се разрушава и наситената с него дъждовна вода слизала в долния пласт с кварцов пясък, споявала се с него и от горе надолу в продължение на 10 000 000 години са започнали да се образуват каменни колони с причудливи форми.
Няколко думи и за останалите теории. Голяма част от колоните отвътре са кухи. Има предположение, че в района е имало тропически дървета, около които природата е направила тези образувания и след изгниването на дървесината са останали вътре кухини. Според друга хипотеза камъните са останки от гигантски коралови рифове от преди милиони години. Някои изследователи смятат пък, че целият район е бил обвит в огромни скали и когато е придошла морската вода, тя е започнала да ги разрушава. С течение на времето са останали само сърцевините на скалите – най-здравите части - под формата на каменните колони. Има и предположения, че това са останки от живот на друга цивилизация, живяла хилядолетия преди нас. Някъде вътре сред каменния комплекс има оградено с камъни пространство в кръг. Казва се, че там е най-силният магнитен заряд. Някои мобилни телефони губят обхват именно там. Ако отидете на място, непременно поседнете за малко на пясъка в кръга. Не си и помисляйте да си вземете камъче за в къщи! Все някога природата ще ви напомни за това светотатство.
Ели Маринова