Узана - сърцето на Балкана. Уникална и очарователна местност в прегръдката на планината, необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота.
От който и край на страната ни да тръгнеш към центъра на България – ще стигнеш дотук – на 42° 46' северна ширина и 25°14' източна дължина, до местността Узана. На 22 км югозападно от град Габрово, на 1300 метра средна надморска височина се намира най-голямата високопланинска билна поляна в Стара планина – Узана.
През 1991 г. група учени от Българска академия на науките и частна фирма използват шест математически метода и изчисляват къде се намира центърът на България. Още същата година на мястото е поставен знак - стилизирана метална пирамида в цветовете на националния трибагреник, който е официално открит. През 2008 г. знакът е включен в движението „100 Национални туристически обекта” под № 19. Печатът се намира в Поситетилски информационен център „Узана” в едноименната местност, който работи целогодишно и без почивни дни. Сайт: www.uzana-tourism.com
Традиционно Узана се свързва с планинския пешехден туризъм, който има повече от 100-годишна история в Габровския край, а местността е изходна точка за територията на два парка: на запад - Национален парк „Централен Балкан " и на изток - Природен парк „Българка".
През местността преминава част от трасето на международния туристически маршрут Е-3, който свързва Атлантическия океан с Черно море и на територията на България преминава по билото на Стара планина. По-известен е като „Ком-Емине”, макар че днес може да се тръгне от най-западния старопланински връх Миджур (2168 м), който в близкото минало попадаше в граничната зона и беше недостъпен. От Узана на запад маршрутът продължава - през територията на Национален парк „Централен Балкан” - към хижа „Мазалат” и масива Триглав (2276 м н.в.), който е само 100 метра по-нисък от първенеца на Стара планина връх Ботев. От хижа „Мазалат” (след връх Росоватец, 1979 м) на юг се отделя туристически маршрут за хижа „Соколна”, а на запад се продължава по билото до хижа „Тъжа” и връх Ботев (2376 м). На изток от Узана по главното било се стига до прохода Шипка, а оттам – до връх Хаджи Димитър (Бузлужда, 1440 м) и Бедеците, като се навлиза на територията на Природен парк „Българка”.
Местността и регионът са подходящи за скално катерене и спелеология (заради множеството пещери и скални образувания), пешеходни преходи, маунтинбайк. Тук има 9 почивни бази – хотели, къщи за гости, туристически хижи и спални, които предлагат различни удобства и интересни атракции за туристите. В местността има пълно покритие на трите мобилни оператора, както и Интернет-достъп /в повечето хотели чрез wi-fi/. Локалните туристически маршрути са сравнително добре маркирани, като по тях може да се стигне на север до кварталите на град Габрово и на юг – до подбалканските села Шейново, Ясеново, Скобелево.
В самата местност има две екопътеки – едната е до връх Исполин /1524 м н.в./, който се намира на юг от главното било и е най-високият връх в Шипченския дял на Средна Стара планина. Другата обхожда гората зад един от хотелите и е подходяща за зелени училища - с класна стая на открито, погледна площадка, спортни съоръжения.
Узана е популярен зимен курорт и най-големият ски-център за цяла Северна Централна и Североизточна България. В местността има осем писти, като най-голямата е с дължина 1300 м. и денивелация 256 м., червена. Всички писти са съоръжени с влекове (два са тип "паничков", останалите - със захват). Заснежената поляна е добро поле за кайт-бординг.
С местността са свързани множество исторически събития, легенди и предания за Крали Марко, поп Мартин и Вълчан войвода.
Подходящи еднодневни екскурзии от Узана могат да се направят до:
град Габрово с посещение на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” и Соколски манастир /чешмата в него е дело на майстор Колю Фичето/, музей „Дом на хумора и сатирата”, Национален музей на образованието /Априловото школо/, Регионален исторически музей, Архитектурно-исторически резерват „Боженци” /село Боженците/, Планетариум;
град Велико Търново;
град Дряново, Дряновския манастир и пещерата „Бачо Киро”;
град Трявна
Посетителски информационен център "Узана", снимки Узана Сдружение За Туризъм